ROMAN BURDYŁŁO. ARTYSTA ŻOŁNIERZ ARMII ANDERSA
to projekt przybliżający życie i dorobek twórczy nieznanej postaci polskiej historii- artysty i żołnierza, który gromadził szkice ze szlaku tułaczki z ZSRS do Włoch (poległ pod Monte Cassino).
Na przykładzie losu bohatera pragniemy uczyć historii oraz rozwijać zainteresowania,
w tym artystyczne.
Projekt Stowarzyszenia „Narębski Point” realizowany od maja do końca listopada 2024 roku w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski.
CELE projektu:
1. Budowanie wiedzy na temat historii Polski i Polaków poprzez zorganizowanie pierwszej wystawy oryginalnych szkiców tworzonych przez żołnierza-artystę Armii Andersa, wykładów i inspirowanych obrazów, oraz konkursu dla uczniów, które pozwalają poznawać losy Polaków – obywateli II RP.
2.Kultywowanie pamięci o doniosłych kartach dziejów, a także o doświadczeniach życia codziennego w przeszłości poprzez zorganizowanie wystawy szkiców i obrazów, wykładów, konkursu oraz okolicznościowych kart.
3. Poszerzenie wiedzy i kompetencji uczniów i mieszkańców na temat historii II Korpusu Polskiego poprzez przywołanie w różnorodnych aktywnościach projektowych postaci Romana Burdyłły i jego dorobku plastycznego.
4. Zmiana postawy młodzieży wobec dziedzictwa historycznego i tożsamości regionalnej poprzez udział w interdyscyplinarnych, twórczych aktywnościach oraz wyrównywanie szans w dostępie do kultury.
Projekt zakłada przygotowanie:
1. WYSTAWY oryginalnych szkiców Romana Burdyłły (ok. 120 z 1000), obrazów malarskich przygotowanych przez artystkę – krewną Romana (12 obrazów) i powiększonych skanów (ok. 10 tablic).
Opowieść o wystawie w podcaście Radia Wnet.
2.KONKURS PLASTYCZNY dla uczniów SP i szkół średnich: nabór prac inspirowanych wybranymi szkicami Burdyłły. Uroczyste zaproszenie do konkursu – 31 sierpnia 2024- w czasie wernisażu w Krakowie.
4. WERNISAŻ I GALA to także 2 wykłady historyków.
5. Wydawnictwo okolicznościowe.
Roman Burdyłło dokumentował swój szlak bojowy w formie rysunków małego formatu, które odziedziczyła po jego śmierci rodzina, a które obrazują codzienność żołnierzy i krajobrazy (od Suzdala przez Ziemię Świętą i Włochy). Roman Burdyłło młodość spędził w Krynkach (woj. podlaskie), a jego rodzina obecnie mieszka także w Krakowie (tu znajdują się jego wojenne rysunki), dlatego to głównie do młodych ludzi kierujemy naszą ofertę.
Projekt adresowany jest także do dorosłych mieszkańców, głownie tych zainteresowanych historią lub malarstwem. Prezentacja dorobku plastycznego Burdyłły może być fascynującą okazją poznania losu Polaków walczących u boku Andersa zwłaszcza dla rodzin, których przodkowie tam się znajdowali.
Już teraz serdecznie dziękujemy naszym patronom honorowym i patronom medialnym za wsparcie i za zaufanie!