Edukacja-pomniki

Pomniki

1. Pierwszy pomnik niedźwiedzia Wojtka stanął w Żaganiu (woj. lubuskie), odsłonięty 7 VI 2013 r. Historię Wojtka, przypomniała Wioletta Sosnowska – nauczycielka Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych gen. W. Andersa, z jej inicjatywy powstał pomnik. Odsłonięcia dokonał prof. W. Narębski. Mówił m.in. „Byt dla nas przemiłym i wiernym towarzyszem broni. Ja byłem nazywany małym Wojtkiem, a on dużym.” W uroczystości brała udział Angela Riccomi ze szkoły w Imoli – we Włoszech, która była współrealizatorką, projektu pomnika, a także komiksu o historii niedźwiedzia Wojtka. 

2. Drugi pomnik w Polsce powstał w Szymbarku (wieś w północnej Polsce, na Kaszubach). Odsłonięty został 17 IX 2013 r. Rzeźba z brązu ma 185 cm, w łapie trzyma pocisk, na głowie ma żołnierską czapkę, a na ramieniu biało-czerwoną przepaskę w tle znajduje się pociąg, przypominający te, którymi wywożono Polaków na Sybir. 

3. Pomnik w Imoli we Włoszech (w okol. Bolonii) odsłonięty został 19 IV 2015 r. w 60. rocznicę wyzwolenia Imoli. Skwer nosi nazwę gen. W. Andersa. Jest tu także tablica pamiątkowa. Mały miś w berecie z orzełkiem wspina się po schodach, aby na ich szczycie osadzić flagi Polski i Włoch. Są też legendarne czerwone maki

4. Wyjątkowy pomnik Wojtka w Edynburgu. Przedstawia polskiego żołnierza (opiekuna Piotra Freudyna) z niedźwiedziem. Inicjatorką i założycielką, fundacji była Ailleu Orr (autorka książki). Prace przygotowawcze trwały ponad 7 lat. „Polski kapral” jest historyczną pamiątką o Polakach w Szkocji. W edynburskim ZOO Wojtek przebywał od 1947 do 1963 r. Był dla zwiedzających atrakcją. 

5. W Krakowie pomnik Wojtka odsłonięty został 18 maja 2014 r. w Parku Jordana. Jest naturalnej wielkości – 2, 3 m. Znajduje się alejek w parku,  których jedne kierują się ku placowi zabaw, a drugie ku galerii wielkich Polaków – ich popiersia znajduje się nieopodal Prawą Łapą zwierzę wskazuje drogę do pomnika swojego dowódcy, gen. W. Andersa. Jednym z pomysłodawców był Brytyjczyk Richard Lucas (mieszkający w Krakowie). Na tej wyjątkowej uroczystości, 70. rocznicy zdobycia przez Żołnierzy 2. Korpusu Polskiego klasztoru na Monte Cassino – był oczywiście uczestnik tamtych wydarzeń profesor Wojciech Narębski

6. W Warszawie patronem Przedszkola nr 99 przy ul. Siewierskiej jest Miś Wojtek. 30 maja 2017 r. pomnik Wojtka stanął przed tą placówką

7. W Poznaniu od 2018 r. na terenie ZOO niezwykły niedźwiedź Wojtek ma swój pomnik wykonany z drewna. Darczyńcą figury Wojtka jest Krystyna Wieczorek, autorka książki o nim „Miś Wojtek wspaniały”

8. Pomnik kaprala Wojtka w mieście Duns w Szkocji odsłonięty został 14 maja. 2016 r.  „Mam wrażenie, że Wojtka znają bardziej za granicą niż w Polsce”. Wpis internauty: W sumie przyznam bez bicia, że historię kaprala Wojtka poznałem dopiero w Internecie. Na lekcjach w szkole o nim cisza. Z resztą niemal cała historia o naszym udziale w II wojnie światowej jest skrócona do małego akapitu. O Dywizjonie 303 i upadku Polski. (Duns jest miastem partnerskim Żagania. Prawdopodobnie pomnik powstał jako dar od mieszkańców Żagania) 

9. Pomnik niedźwiedzia Wojtka odsłonięty 15 maja 2019 r. w Cassino we Włoszech. Wykonany z cennego białego marmuru. Napis na pomniku  „Pamięci misia Wojtka, przyjaciela żołnierzy, służącego wiernie w latach 1942-1947 w Korpusie gen. Władysława Andersa (…) Ocalić od zapomnienia”. Pomnik ustawiony jest na Placu 15 lutego skąd alianci rozpoczęli atak na Monte Cassino. W uroczystości brał udział ppłk Wojciech Narębski.

10. W Szczecinie 23 maja 2019 r. odsłonięto pomnik misia z brązu, stojącego na skrzynce (imitacja skrzyni z amunicją). Mis Wojtek doczekał się monumentu na szczecińskim Krzekowie, ale już wcześniej w 2016 r. jego imieniem nazwano pobliską ulicę.

11. W muzeum gen. Wł. Sikorskiego Instytutu Polskiego w Londynie – jest eksponat (rzeźba) przedstawiający niedźwiedzia pochylonego nad skrzynią. Przypomina kaprala Wojtka z II Korpusu. Polskiego gen. W. Andresa.

12. Drewniany pomnik Wojtka, który dźwiga artyleryjski pocisk znajdujący się w angielskim miasteczku Grimsby. W 2011 r. w mediach napisano: “Brytyjczycy oddają hołd polskiemu niedźwiedziowi”. Pomnik ma upamiętniać pobyt polskiego regimentu po zakończeniu II wojny światowej w Grimsby. Wielu polskich żołnierzy osiedliło się potem w miasteczku i okolicznych miejscowościach. Lokalne angielsko-polskie stowarzyszenie postanowiło zebrać fundusze i postawić tam pomnik słynnego niedźwiedzia. Powstają komitety i fundacje zabiegające o pomniki misia Wojtka min. w Warszawie i Sopocie.