Bibliografia

  1. Maciej Łyszczarz, Daleka jest droga…Życie i działalność Wojciecha Narębskiego, Archiwum Nauki PAN i PAU, Kraków 2021.
  2. Wojciech Narębski, Saga roku Narębskich, Kraków 2020.

Programy publicystyczne

1. Kryptonim MUZEUM – Szlak Armii Krajowej w TVP Kraków historia 2018 r „Mały i duży Wojtek”. Dla Sylwestra Szerba nagroda za najlepszy program publicystyczny w Muzeum AK biografia prof. W. Narębskiego. Rozmowa z dyr. Ek. Lasoty i Pawła Nowakowskiego o Wojtku. Liczne zdjęcia dokumentalne. Prof. Narębski z humorem opowiada o niedźwiedziu, o kąpielach w Adriatyku. Piosenka „Droga do Warszawy” refren F. Konarskiego – profesor śpiewa. Historia kampanii włoskiej i dalsze losy Polaków opowiedziana przez dr. Teodora Gąsiorowskiego. Epopeja drugiego korpusu. 25 przegląd i konkurs dziennikarski oddziałów terenowych TVP rozstrzygnięty w listopadzie 2018 r. – I nagroda za ten program. http//vod.tvp.pl/kryptonim-muzeum-szlakarmii-krajowej,mały-i-duży-wojtek.

2. „Niedźwiedź Wojtek, żołnierz generała Andersa” artykuł w historii – publikacja 15.11 2017 r., której autorem jest Rafał Jabroński powołujący się na źródło: Życie Warszawy. Ciekawy artykuł w zakończeniu artykułu; „był maskotką, edynburskiej Polonii. Ta, na 5 lat przed śmiercią zwierzaka, zaprotestowała przeciw pomysłowi przewiezienia go do Polski. (…) odbyła się nawet próba uprowadzenia Wojtka z ZOO przez polskiego kombatanta…”

3. Fotografie Wojtka za kratami umieszczono w „Przekroju” nr. 723 z 15 lutego 1959., s. 16 i 17. 

4. „Moja droga, od wileńskich Łukiszek przez Gorkij i Buzułuku do 2. Korpusu.” Wspomnienia prof. Wojciecha Narębskiego w „Dzienniku Polskim” z 14 sierpnia 2011 r. – wydanie specjalne w 70. Rocznicę utworzenia Armii Polskiej w ZSRR

Od Buzułuku do Monte Cassino, Ancony, Bolonii”, Profesor wspomina, że w Gederze spotkał imiennika Wojtka – niedźwiedzia i lipcu 1942 r., który wykupiony został w kwietniu 1942 r. w górskie terenie miasta Hamadau przez oficera konwojującego transport rodzin w Pahlevi do obozu cywilnego pod Teheranem. Pod opieką Ireny Bokiewicz niedźwiadek przebywał przez 4 miesiące. W sierpniu  został przywieziony do 2 kompani (podrósł i zaczął zbytnio psocić). 

5. Artykuł w londyńskim Dzienniku Polskim. prof. Narębski, „Obecność tego miłego i przyjaznego zwierzęcia miała bardzo dodatni wpływ na nastrój i morale żołnierzy, z czego zdawał sobie sprawę dowódca major Antoni Chełkowski.

6. Meldunek filmowy kaprala Wojtka – projekt realizowany przez Stowarzyszenie Polonistów  w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski (rok 2019). Projekt zakładał przygotowanie kilku filmowych miniwywiadów z prof. Wojciechem Narębskim – uczestnikiem kampanii włoskiej Armii Andersa, który spotkał na bojowym szlaku niedźwiadka Wojtka. Te mniej znane fakty z przeszłości, które mogą inspirować do poznawania polskich losów wojennych, poszerzone o filmowe wyjaśnienia uczą historii i promują humanitarne postawy. Przygotowany film został opublikowany na płytach DVD i był przekazywane w listopadzie 2019 roku nauczycielom w siedmiu województwach. Film dostępny na stronie Stowarzyszenia Polonistów.

Filmy

1. Maria Dłużewska „Piwko dla niedźwiedzia”, Rok prod. 2008. Film dokumentalny, 54 min. Zabawne i wzruszające anegdoty o Wojtku, Filmpolski.pl internetowe baza filmu, polskiego. 

2. „O niedźwiedziu, co poszedł na wojnę „”The bear that went to war”. Koprodukcja angielsko-polska. Dokument fabularyzowany ilustrujący losy niedźwiedzia Wojtka, emitowany przez TVP i BBC Reż. William Hood i Adam Lavis. Bardzo wartościowa produkcja. Kończy się zdjęciami z cmentarza Polaków we Włoszech i obecnością na nim prof. W. Narębskiego. Wcześniej Profesor pokazuje Kraków, opowiada historię Wojtka, zaznacza, że niedźwiedź Wojtek nie nosił pojedynczych pocisków (autor Lasocki przesadził). 

3. Reportaż w telewizji BBC Produkcja: Niemcy, Polska, Wielka Brytania W wersji polskiej : Krystyna Czubówna jako narrator Występuje: Wojciech Narębski, Irena Bokiewicz, Ailleu Orr i inni. 

4. Brytyjski animator Lain Harvey pracuje nad krótkometrażowym filmem animowanym „Mis zwany Wojtkiem” Nad półgodzinnym filmem będzie pracowało 30 animatorów, ma być gotowy na 75.rocznice dnia Zwycięstwa, 8 maja 2020

Bibliografia – o Wojtku niedźwiedziu.

Legendarny kapral Wojtek cieszy się wielkim zainteresowaniem w literaturze, filmie, publicystyce. Powstały gry planszowe, gadżety, a także piosenki śpiewane przez młodzież i uznanych piosenkarzy. Największą sławę przynoszą Wojtkowi – żołnierzowi w Armii Andersa, pomniki. Jest ich już prawdopodobnie 12. 

Książki i E-BOOKI 

1. Wiesław Antoni Sasocki „Wojtek spod Monte Cassino opowieść o niezwykłym niedźwiedziu”. I wyd. 1968 r., s. 14. Polska Fundacja Kulturalna, Muchomor, Autor – emigracyjny pisarz, żołnierz, relacje zbierał bezpośrednio od jego towarzyszy – żołnierzy. 

2. Łukasz Wierzbicki „Dziadek i niedźwiadek historia prawdziwa.” , I wyd. 2003. Honorowy patronat Ireny Anders, wstęp prof. Wojciech Narębski. Nagrody dla autora: Książka Wiosny 2009 r. Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych, Wyróżnienie Jury Dziecięcego & konkursie ellatego Douga. Od 2011 r. audiobook mp3, wyd. Sztuka audiobooka Lektor: Adam Hutyra. 

3. Krystyna Wieczorek, ”Miś Wojtek Wspaniały. Historia Prawdziwa”, Wydawnictwo autorskie TIGER (2013-2017) Pisana wierszem. Pisarka ludowa z ziemi Piotrkowskiej Ojciec był żołnierzem AK. Ma własne wydawnictwo.

4. Ailleu Orr „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa” Wyd. Replika 2017 r. Książka napisano po angielsku. Przetłumaczona na język polski. Jest także E-BOOK – po polsku. Autorka doprowadziła do odsłonięcia pomnika Wojtka w Edynburgu w 2015 r. Historią niedźwiedzia poznała od dziadka, który był brytyjskim żołnierzem i szkolił Polaków, którzy zostali uwolnieni z Syberii a znaleźli się w Armii Andersa. Autorka pisze m.in., że dzień oddania Wojtka do zoo w Edynburgu był najsmutniejszym dniem dla żołnierzy (15 listopada 1947 r.). Książka warta zapoznania się nie tylko dla misia Wojtka i jego niezwykłej historii, ale opowiadająca o losach polskich żołnierzy po wojnie, którzy uwikłani w światowym konflikcie – byli teraz całkowicie zagubieni, dokonywali trudnych wyborów pozostania w Szkocji lub powrotu do ojczyzny.  

5. Ewa Krajewska ”Miś Wojtek – prawdziwy wojownik s. 56 ZNAK, 2018, Dla czytelników od 6 do 9 lat. Kanwą powieści jest książka Ailleu Orr „Niedźwiedź Wojtek…” Pierwsza książka autorki. Jest żoną oficera Wojska Polskiego. Komentarz: czytelnie podaje wiedzę historyczną najmłodszym. Wyd. Znak : znak.com.pl Rozpisani.pl

6. Eliza Piotrowska „Wojtek, żołnierz bez munduru” Wyd. Św. Wojciecha 2018r., s. 96 | www.swietywojciech.pl Książka i e-book – czyta Krzysztof Gosztyła. Wg autorki: opowieść o wartościach – uczciwości, odwadze, wolności, a także o uczuciach – przyjaźni, miłości, smutku i złości. Godna polecenia: opowieść o dorastaniu. Nagroda Żółtej Ciżemki. Powinni przeczytać ludzie młodzi.

7. Maryna Miklaszewska ”Wojtek z Armii Andersa” Wyd. Fronda 2011r. (wznowiona w 2016 r.) Wyd. zysk i S-k Opowieść o przyjaźni – powieść osnuta wokół rzeczywistych wydarzeń zw. z losem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. „Andersowcy” w ZSRR i tułacze po Iranie, Iraku i Palestynie 

8. Anna Niedziela – Strobel „Przygody misia Wojtka dzielnego żołnierza„. Wyd. Fundacja Niepodległość, 2015 r. Rymowana forma, zabawne rysunki. Książka s.28 przeznaczona dla dzieci w wieku 5-8 lat. Autorka jest ekspertem ds. komunikacji i strategii, coach i trener rozwoju.

9. Garry Paulin „Niedźwiedź żołnierz o imieniu Wojtek” Wydawca G. Pauliu, 2008, s. 44. Opowieść dla dzieci. Autor jest szkockim nauczycielem. Książka zawiera tekst polski i angielski, piękne ilustracje. 

10. Bibi Dumon Tak „ Niedźwiedź Wojtek. Na żołnierskim szlaku” Wyd. Replika, 2016 r. Autorka pochodzi z Rotterdamu, miłośniczka zwierząt. Tytuł oryg. „Soldaat  Wojtek”, 2009 r. Obecnie Księgarnia Internetowa: znak.com.pl. a także Empik, seria Zwierzęta i wojna, s. 192

11. Komiks i „Niedźwiedź Wojtek” = „Jak niedźwiedź został polskim żołnierzem”. Wyd. 2012. Scenariusz Wioletta Sosnowska, Angela Riccomi Rysunki Anna Kret komiks edukacyjno-historycznych dostępny w 4 wersjach językowych. Strona internetowa: http://www.zsthhome.pl / etwinning/ wojtek.html. Wersja polsko-włoska weszła na rynek w 2010 r. Nad merytoryczną poprawnością czuwał prof. Wojciech Narębski, ostatni żyjący żołnierz 22. Kompani Zaopatrywania Artylerii, w której obaj – Pan Profesor i niedźwiadek – służyli: Projekt powstał w ramach współpracy Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu z partnerską  szkołą we Włoszech w Imoli.12. Komiks „Przygody misia, Wojtka dzielnego żołnierza”. Wydanie Fundacji Niepodległości, 2015 r. Forma rymowana. Autorką jest Anna Niedziela – Strobel, rysunki wykonał Krzysztof Kokoryna. Mądra lekcja polskiej historii dla dzieci. ( wcześniej książka tej samej autorki)