Projekt MONTE

Szanowni Państwo,
znamy wiele sposobów na uczenie i zapamiętywanie ważnych faktów. Uczymy się także, kiedy działamy i wyzwalamy emocje, dlatego zapraszamy do udziału w naszym projekcie.

Od początku funkcjonowania Stowarzyszenia „Narębski Point” zapraszamy dzieci, młodzież do uczestnictwa w projekcie pn. MONTE

W Krakowie mieszkał przez wiele lat prof. Wojciech Narębski (zmarły 27 stycznia 2023) – związany z Wilnem, uczestnik kampanii włoskiej Armii Andersa, emerytowany profesor akademicki, społecznik, przyjaciel młodych. Profesor mimo licznych trudnych doświadczeń zachowywał  pogodę ducha i powtarzał, że to właśnie uśmiech i piosenka pomagały mu przezwyciężać  życiowe przeszkody

W maju 2019 roku to ppłk. Wojciech Narębski odczytał na Monte Cassino w imieniu weteranów 2. Korpusu Polskiego tzw. Apel do młodych.

Do młodych
w 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino

My, Weterani 2. Korpusu Polskiego przybywamy w miejsce bitwy stoczonej przez nas siedemdziesiąt pięć lat temu. To ziemia święta, zroszona krwią naszych kolegów. Feliks Konarski „Ref-Ren”, autor „Czerwonych maków” dobrze oddał emocje tamtych gorących dni, gdy jeszcze nie ostygły lufy naszych dział, a nad ruinami klasztoru zawisł proporzec 12. Pułku Ułanów Podolskich, a potem załopotała nad nimi biało-czerwona flaga. Wspominamy tamten czas z autentycznym wzruszeniem jako czas młodości zmąconej wojną, a jednocześnie czas wzmożonego wysiłku oddanego Ojczyźnie.

 W pieśni „Ref-Rena” znalazły się pamiętne słowa:
„Czy widzisz te gruzy na szczycie,
tam wróg twój się kryje jak szczur,
musicie, musicie, musicie
za kark wziąć i strącić go z gór”.

Tak, to był mus, by spełnić obowiązek wobec kraju i kolegów. Pokonać śmiertelnego wroga naszej Ojczyzny. Zdobyliśmy się na ten wysiłek, choć większość z nas miała za sobą ciężkie przejścia związane z zesłaniem na Sybir. Ta zsyłka wiele nas kosztowała. A jednak zasililiśmy szeregi wojska, poczuliśmy się żołnierzami, którzy mają ważne zadanie do wykonania. Siedemdziesiąt pięć lat temu padł najważniejszy rozkaz: zająć klasztor na wzgórzu! Rozkaz wykonaliśmy, nie bacząc na straty. Teraz mamy prawo oczekiwać, że młodzi przejmą od nas pałeczkę tradycji.

Dlatego zwracamy się do młodych, powtarzając za „Ref-Renem”:

Musicie!

Musicie zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń prawdę o bitwie o Monte Cassino, prawdę o naszym poświęceniu, o konaniu naszych kolegów, o desperacji, z jaką pokonywaliśmy terenowe przeszkody w morderczym ogniu nieprzyjaciela. To wszystko tkwi głęboko w naszych sercach, ale chcemy mieć pewność, że gdy ostatni z nas opuści ziemski padół, pozostaną następcy, którzy będą o tym pamiętać, że nawiedzą groby naszych kolegów i złożą Im hołd.

W Wasze ręce składamy kopię proporca 12. Pułku Ułanów Podolskich, tu – na zboczach Monte Cassino, w otoczeniu czerwonych maków. Wierzymy, że ta symboliczna chwila mocno wryje się w Wasze serca. Liczymy, że okruchy tych wspomnień przekażecie kiedyś Waszym dzieciom i ciągłość tradycji zostanie zachowana.
Weterani 2. Korpusu Polskiego

Pomni tych słów polecamy gorąco udział dzieci i młodzieży w kolejnych edycjach projektu pt. „MONTE”, który polega na przygotowaniu elektronicznego materiału jako formy odpowiedzi na apel weteranów. Rekomendujemy wykorzystanie wszelkich literackich form (karta z pamiętnika, opowiadanie, próba eseju, wiersz i inne) oraz wszelkie inne formy (plakat, skan pracy plastycznej, nagranie głosowe, filmowe – np. śpiewanej piosenki, itp.). Zapraszamy także do nagrywania np. szkolnych obchodów majowych rocznic. Maksymalny czas trwania filmu to 10 minut. Organizatorzy odpowiadają na pytania uczestników: snp@narebskipoint.pl

Najciekawsze materiały (za zgodą autorów) publikujemy na stronie Stowarzyszenia „Narębski Point”. Nagrodzimy z radością uczniów i ich opiekunów.

Na materiały edycji tegorocznej czekamy do 12 czerwca 2023 roku pod adresem: snp@narebskipoint.pl

Wszystkie prace – jesteśmy tego pewni – spowodowałyby życzliwy uśmiech
prof. Wojciecha Narębskiego.  

Oto najciekawsze prace z naszego Archiwum:

Film Jasia Guzika – MONTE 21

Materiały ze Szkoły Podstawowej w Zegartowicach – Monte 22

Polecamy do wykorzystania materiały zamieszczone w zakładce BIBLIOGRAFIA na stronie Stowarzyszenia „Narębski Point” oraz w zakładce partnera projektu – Stowarzyszenia Polonistów pt. Meldunek filmowy kaprala Wojtka.

Cały tekst Apelu „Kombatant” maj 2019 (poniżej).